České sjezdovky

Zimní bundy na hory i do města

Komerční článek: Zima je období, které vyžaduje zvláštní péči o náš šatník. Měli bychom mít na paměti, že se musíme vhodně oblékat, abychom se chránili před chladem. Proto má smysl vybavit se kvalitní zimní bundou.

Zimní bundy lze nosit v různých situacích - můžete je nosit do města, ale i na hory. Proto se vyplatí mít několik různých modelů bund, abychom je mohli přizpůsobit našim aktivitám a počasí. Na co byste se měli zaměřit při výběru konkrétního modelu? Na tuto otázku odpovíme v tomto článku.

Péřové bundy a syntetické modely

Nejdůležitějším prvkem bund určených k ochraně před chladem je použitá výplň. Ve zkratce je můžeme rozdělit na péřové a syntetické, i když na trhu najdeme i modely plněné merino vlnou, ale to je mnohem méně oblíbené řešení. Jaký model zvolit?

Peří je bezpochyby nejlepším izolantem, i když není bez nevýhod. Výplň z kvalitního husího nebo kachního peří nám poskytne vynikající izolační vlastnosti. Další výhodou je lehkost použité náplně. Díky tomu si péřové bundy nejčastěji vybírají nároční uživatelé a uživatelky. Nevýhody? Cena, vyšší než u syntetických řešení, a odolnost vůči vlhkosti, nebo spíše její nedostatek.

Na trhu jsou samozřejmě i pokročilé horolezecké bundy, které jsou určeny profesionálům. Mnoho z nich používá hydrofobní peří, které účinně odolává působení vlhkosti. Pánské zimní bundy a dámské modely lze zakoupit také s membránovou svrchní vrstvou, která poskytuje kompletní ochranu proti srážkám a větru.

Levnější syntetická řešení nemusí být nutně horší. Mají však další speciální vlastnosti. Nesbalí se do tak malých rozměrů jako například péřové modely, ale péče o jejich vlastnosti nebo praní bude podstatně jednodušší. Na trhu najdete mnoho originálních řešení značek, které napodobují účinek prachového peří, ty nejrenomovanější sáhnou po výplních výrobce PrimaLoft®.

Podrobnosti, na které je třeba si dát pozor

Co by nás mělo při nákupu zimní bundy obzvlášť zaujmout? Ženy by měly sáhnout po specializovaných dámských zimních bundách. Přední outdooroví výrobci v nich totiž používají větší množství izolace, aby zajistili maximální tepelný komfort, a anatomicky vypasovaný střih zajišťuje volnost pohybu a pohodlí jak na stezce, tak ve městě. Velký význam mají drobné doplňky, které významně ovlivňují naše pohodlí. Nastavitelné manžety, spodní okraj nebo kapuce, kterou lze "přitáhnout" jednou rukou, jsou jen začátek. Chcete bundu, kterou lze snadno přepravovat? Pak si vyberte model, který se vejde do vlastní kapsy. Možná máte v plánu nosit helmu? Pak by byl nejlepší model s kapucí, který umožňuje pohodlné použití s lyžařskými a horolezeckými helmami.

Autor: sponzorovaný článek