České sjezdovky

Dobře vybrané lyžařské boty by měly mít sportovní vložku do bot

Komerční článek: Lyžařská bota vlastně ani není botou. Je to specifický sportovní nástroj, který je tuhý, vysoký a pevně svírá nohu tak, aby přes něj šlo efektivně ovládat lyže. Na chůzi jsou lyžařské boty spíše nevhodné.

Realita je taková, že pokud nekupujete přezkáče ve specializované prodejně, kde vám dle změřených parametrů nohy vyberou vhodně veliké boty, většinou vám pak na nohou skončí boty o 2 čísla větší. V prodejně jsou boty příjemné a netlačí, ale po dni ježdění se vnitřní botička vymačká a noha začne ve skeletu lítat ze strany na stranu, komfort ale i bezpečí při lyžování je pryč. Proto doporučujeme přečíst článek na téma jak vybrat lyžařské boty z pera redakce lyžařského časopisu SNOW. Je to článek dlouhý a komplexní, ale pokud to s lyžování myslíte vážně, měli byste si jej přečíst.

 

Vložky do lyžařských bot, rozhodně ano

My se zaměříme na usazení nohy v přezkáčích. Jak bylo psáno, ty jsou tuhé a noha v nich není v přirozené poloze a prostředí. Pro chodidlo je normální pohyb chůze a běh, při kterých se opakovaní zapojují svaly, pracuje podélná i příčná klenba, noha dynamicky reaguje na terén… V lyžařské botě je ale napevno zafixovaná na tvrdé rovné podložce, pohyb je minimální. Navíc při dotažení přezek nad nártem dochází k dalšímu tlaku (a pokud máte velké boty, jak bylo zmíněno v úvodu, tak dotahujete boty kvůli omezení pohybu ještě více) a podélná klenba chodidla má tendenci se propadat. V tu chvíli nastává:

Když přezkáče osadíte vhodnou lyžařskou vložkou do bot s podporou klenby, omezí se výše zmíněné problémy. Kvalitní zimní vložky vyrábí francouzská značka Sidas, které je vyvíjí již od roku 1975. Díky patní misce usadí nohu v botě lépe, možnost předozadního pohybu se omezí, zlepší se tím i zafixování paty jako takové. Díky tomu není třeba tolik dotahovat horní přezky nad nártem.

Další benefit je, že díky podpoře podélné klenby je přenos impulzů z nohy lyžaře rychlejší a přesnější, což ocení i rekreační lyžaří, protože lyže najednou dělají to, co oni chtějí.

Pokud se ptáte, jak je to s vložkami do bot a skialpovou obuví, tak je to obdobné. Vložky dodá komfort a přesnost při chůzi i sjezdu.

Ze zimních modelů jsou neprodávanější 3Feet Winter a 3Feet Merino. Oba modely jsou lépe odizolované, ten s Merino vlnou z horní strany je ještě teplejší, takže ho ocení i dámy s hůře prokrvenými chodidly.

Pro osoby, které mají velké problémy s prochladnutím chodidel jsou k dispozici vyhřívané vložky do bot. Na ty se specializuje francouzská značka Therm-ic, jejich model Heat 3D poskytuje střední ortopedicky tvarovanou oporu klenby, zlepší prokrvení chodidla a díky topnámu tělesu ve spodní části pod prsty dodá teplo, když je potřeba.

Pro sportovní lyžaře je nejlepší volbou zhotovení vložek na míru, například Sidas Custom Winter Pro. Vyškolení specialisti vymodelují vložky přesně dle chodidla lyžaře, skialpinisty, běžkaře, tím se docílí maximální přesnosti ovládání lyžařského náčiní.

 

S dobrou ortopedicky tvarovanou vložkou bude vaše lyžování lepší, otestováno a ověřeno.

 

Text: Petr Havelka

Foto: Petr Havelka a Sidas