České sjezdovky

Lyže, nebo snowboard? Co je pro začátečníka vhodnější?

Komerční článek: Sjezdovky jsou připraveny, většina vleků v provozu a zimní sezóna v plném proudu. Jen vy se stále nemůžete rozhodnout, zda jsou pro vás jakožto začátečníka vhodnější sjezdové lyže, nebo snowboard?

Odlišnosti v technice

Lidé, kteří ovládají oba sporty, tvrdí, že lyžování je podstatně jednodušší. Může za to odlišná technika jízdy. Zatímco na lyžích máte nohy zvlášť a svah sjíždíte stejným směrem, jakým směřují špičky lyží, na snowboardu si musíte zvyknout na to, že máte obě nohy připojené k jedné desce a svah sjíždíte bokem.

 

Co si z toho vzít, pokud jste zimními sporty zcela nepolíbení? S největší pravděpodobností se rychleji a snáz naučíte ovládat sjezdové lyže a při troše snahy se brzy dostanete na nějakou rozumnou úroveň dovedností. Podmanit si prkno vám bude trvat o něco déle, jakmile ale zvládnete základní postoj a správnou techniku pádů, máte velkou šanci, že během týdne budete sjíždět svahy s naprostým přehledem.

Výdej energie a námaha

Lyžování i snowboarding jsou sporty, které vyžadují pohyb celého těla. Ale zatímco na lyžích vám s udržením rovnováhy pomohou hůlky, na snowboardu budete muset více zapojit svaly hlubokého stabilizačního systému.

 

A jak je to s energetickým výdejem? Při prostém sjíždění svahů (ať už na lyžích, či na snowboardu) spálí průměrný člověk za hodinu přibližně 1 400 kJ. Čím více triků budete na svahu předvádět, tím vaše spotřeba energie logicky poroste.

A co pohodlí?

Co se týče vleků a lanovek, výhodu mají lyžaři, kteří cestu na svah absolvují, aniž by museli odepínat lyže. Snowboardisté si při jízdě na vleku musejí poradit s tím, že ve vázání nechávají upnutou jen přední nohu, zatímco tu druhou si pokládají mezi vázání. V případě lanovky pak na prknaře číhá hlavní úskalí při vystupování, kdy je třeba snowboard včas nasměrovat po směru jízdy a sesednout se zadní nohou položenou na prkně.

 

Jakmile se ale chcete zastavit na horký čaj v místním občerstvení, situace se v tu ránu obrací ve prospěch snowboardistů. Jejich boty poskytují větší pohodlí než přezkáče, stejně jako volnější nepromokavé oblečení, které je udrží v teple a suchu i po celodenním padání do sněhu.

Pozor na zranění

Tak jako každý sport ani sjezdové lyžování a snowboarding nejsou zcela bez rizika. Dle statistik jsou sice častější zranění na snowboardu, na druhou stranu ta opravdu vážná potkávají spíše lyžaře. Záleží totiž nejen na způsobu pádu, ale i na rychlosti - a lyže dokáže velmi rychle rozjet i začínající lyžař.

 

Vždy proto noste helmu, mějte perfektně seřízené vázání a zvažte, zda se vám nevyplatí obléknout také chránič páteře a zápěstí. Především se však řiďte hlavními zásadami bezpečnosti na sjezdovce - jezděte jen na povolených trasách, dodržujte přiměřenou rychlost jízdy a chovejte se na sjezdovce ohleduplně a obezřetně.

Pořiďte si vlastní výbavu na svah

Jako začátečník možná uvažujete nad tím, že si sjezdové lyže nebo snowboard půjčíte. Jestliže se vám nově objevený sport zalíbí, pak neváhejte a investujte do vlastního vybavení, na kterém budete testovat své osobní limity. Širokou nabídku lyží a snowboardů najdete na Heurece, kde vám s výběrem toho pravého produktu pomůže srovnávač cen a uživatelské recenze.

Pokud vás nelákají sjezdové lyže, můžete vyzkoušet například běžky, které nabízí alternativu ke klasickým lyžím.


Foto: Unsplash.com
Autor: sponzorovaný článek