České sjezdovky

Autem do hor? Jedině se spolehlivým povinným ručením

Letošní sezóna slibuje skutečně přepychovou sněhovou nadílku a na hory letos plánuje zajet spousta návštěvníků. Většina z nás se sem hodlá přesunout svým vozidlem. Jak vaše vozidlo připravit, aby se z cesty na hory nestala noční můra a neskončili jste někde v závěji?

Asistenční služby vás nenechají na holičkách

Pokud máte uzavřené pojištění auta, máte k dispozici pomocníka, který vás vytáhne z té největší šlamastiky. Nemusíte si platit přímo havarijní pojištění, postačí vám i povinné ručení, které bude disponovat šikovnými asistenčními službami. Pokud si provedete na webu srovnání povinného ručení, pak získáte nabídku pojištění pro vaše auto od různých pojišťoven. Nabídka se liší nejenom cenou a limity povinného ručení, ale také nabídkou asistenčních služeb a připojištění. Asistenční služby vám vytrhnou trh z paty, pokud vám ve vozidle dojde benzín, nebo pokud zjistíte závadu, nebo pokud přeceníte své řidičské schopnosti a zjistíte, že z místa nedokážete vyjet. Před odjezdem na hory si tedy zjistěte, na jaké asistenční služby máte nárok a v jakém limitu. Například odtah vozidla je někdy limitován počtem kilometrů, nebo maximální částkou za odtah. Připravte si také číslo na asistenční služby vaší pojišťovny, kde vám vždy sdělí, na jaké služby a v jakém rozsahu máte nárok. Pokud nebudou služby zdarma, mohou vám poskytnout potřebné spojení.

 

Klíčem k tomu, abyste na hory dorazili bez nehody, jsou vždy správné pneumatiky. V žádném případě, ani když jsou podmínky ve městě jako v létě, nejezděte na letních gumách. Zjistěte, jak sjeté jsou vaše pneumatiky. Pamatujte na to, že pokud je hloubka dezénu sjetá o 2 milimetry, pak se brzdná dráha prodlužuje o 20 metrů. Pneumatiky by měly mít vzorem alespoň 4 milimetry a neměly by být starší 4 let. Na některých místech vás ale ani dobré pneumatiky nezachrání a je třeba obout sněžné řetězy. Ty jsou dokonce na některých místech přikázané, což stanovuje značka s pneumatikou opatřenou řetězem. Natrénujte si, jak se řetězy nasazují doma, abyste byli na horách připraveni i na tuto eventualitu. Pokud na stanovených úsecích řetězy nenasadíte a způsobíte nehodu, pojišťovna vás může krátit na plnění.

 

Co vám hrozí zcela jistě, je neustálé odmetání vašeho auta od sněhu. Proto zcela jistě přibalte košťátko a lopatku, abyste byli každý den připraveni na novou a novou sněhovou nadílku, případně i malou lopatku na vyhrabávání auta ze sněhu. Nezapomeňte také na nemrznoucí směs do ostřikovačů a dobrou škrabku. Vzhledem k tomu, že je na horách velká vlhkost, budete škrabat zřejmě pořád. Nechte si seřídit světla, tma na horách hrozí běžně i během dne. Zakupte rozmrazovací spreje na okna a na zámky, protože velký mráz může ochromit i centrální zamykací systém. Zkontrolujte autobaterii, zejména u dieselových motorů na ni bude kladeno značné zatížení. Pokud je již dosluhující, nemusela by pobyt ve výrazném chladu přežít.

 

Autor: komerční prezentace