Jak roztáhnou sportovní boty?
Komerční článek: Při koupi obuvi se nám může stát, že po pár dnech nošení zjistíme, že jsme nezvolili správnou velikost. Jak je to možné? Důvodů může být více. Nejčastější chybou je například špatně změřená délka stélky boty, popřípadě zkoušení boty v dopoledních hodinách, kdy není naše chodidlo ještě nateklé po celodenním nošení.
Některé boty se mohou také tzv. srazit vlivem počasí či použitím pračky. Co tedy s tím? Sportovní obuv pánskou, dámskou i dětskou lze poměrně snadno roztáhnout. Na následujících řádcích se dozvíte zaručené postupy.
Jak můžeme profesionálně roztáhnout sportovní boty, abychom nepoškodili jejich strukturu a tvar?
Na trhu existuje řada pomůcek, které nám pomohou při roztahování či napínání sportovní obuvi. Jedná se zejména o tzv. roztahováky a napínáky obuvi, které vkládáme přímo do sportovní boty. Dále nám mohou při roztahování obuvi pomoci speciální silikonové spreje, oleje a pěny, které stříkáme na povrch obuvi. Především tedy na místa, kde potřebujeme botu povolit a roztáhnout. Míříme při tom zejména na švy boty. Sportovní obuv pánská, dámská i dětská zaslouží profesionální péči. Osvědčily se také výměnné vložky, které mohou botu protáhnout a navíc ji chrání před prošoupáním. Zmíněné vložky můžete koupit například i v kamenných prodejnách CCC, které nabízí široký sortiment obuvi a příslušenství. A ještě jeden tip. Přípravky na boty vybíráme vždy dle materiálu, z kterého je obuv vyrobená. Jedině tak docílíme dokonalého výsledku.
Jaké laické postupy můžeme uplatnit při snaze roztáhnout sportovní boty?
Na začátek je třeba říci, že v ideálním případě používáme pro roztahování a rozpínání sportovní obuvi zejména profesionální pomůcky. Těmi jsou výše zmíněné roztahováky, napínáky, spreje, oleje a pěny. Seženeme je například u prodejce CCC, který nabízí široký výběr obuvi i doplňků. Může se však stát, že si potřebujeme pomoci například na dovolené či v jiné situaci, kdy nemáme po ruce profesionální pomůcky. Pro tyto výjimečné situace lze doporučit i tzv. laické postupy, které nám pomohou sportovní botu roztáhnout. Jedním z nich je případ, kdy se doporučují obléci silné ponožky, které předtím navlhčíme a potom se s nimi procházíme po pokoji. Na úzké špičky boty se zase osvědčila utěrka, která se pokape octem a následně se vloží do boty. Nejčastějším trikem je však povolení příliš utažených tkaniček. Ty celé vyšněrujeme a následně opět povolené nandáme.
Jak dále pečovat o sportovní obuv, aby nám dlouho vydržela sloužit?
Natažením a rozpínáním obuvi péče o boty zdaleka nekončí. Vzhledem k tomu, že jsou sportovní boty velmi namáhané, je třeba pořídit si i další ochranné prostředky, které zaručí, že nám boty vydrží déle než jednu sezónu. Do základní výbavy našeho botníku bychom tak měli zařadit zejména kvalitní impregnaci a ochranný krém v neutrální barvě. Na povrchové nečistoty lze doporučit houbičky a kartáčky s jemnými štětinami. Pro důkladnější očištění obuvi volíme čisticí pěnu či pastu, která je určená na jednotlivé typy materiálů. Zmíněné pečující prostředky můžeme pořídit i na webových stránkách prodejce CCC. Co se týče praní obuvi v pračce, raději se tomu vyhněte. Jestliže není zbytí a špína je v botě usazená, vyndejte tkaničky, vložte každou botu zvlášť do speciálního pracího pytlíku a perte obuv v pračce na ty nejjemnější a nejšetrnější programy. Sportovní boty rozhodně nedávejte do sušičky, ani je nesušte na přímém slunci. Dále pak použijte zmiňované napínáky či roztahováky. Bota pak snáze udrží svůj původní tvar.
Autor: sponzorovaný článek