České sjezdovky

4 body, na které se zaměřit, když si kupujete sportovní boty

Stojí před vámi důležité rozhodnutí, jaké boty si vybrat pro oblíbenou sportovní aktivitu? Máme pro vás čtyři nejdůležitější body, kterými byste při výběru sportovních bot měli začít.

Pro pohodlné a efektivní sportování je důležitá jedna věc – a to bez ohledu na to, zda chcete běhat, chodit po horách nebo hrát fotbal – a to je vhodná obuv. Při výběru sportovní obuvi je třeba dbát na několik základních faktorů. Máme pro vás čtyři základní, od kterých se při výběru obuvi odpíchnout.

Jaký druh sportu jdete provozovat?

Sto aktivit může představovat sto obutí. Každý sport má specifické nároky na obuv, je proto důležité boty vybírat rovnou pro konkrétní sport. Speciálně u běhu je obutí velmi důležité, protože běžecké boty jsou navrženy tak, aby poskytovaly noze během pohybu oporu a dostatečně tlumily nárazy. Boty na basket jsou zase uzpůsobeny tomu, aby obstály v rychlých změnách směru, skocích i výpadech.

Specifické jsou také boty na cyklistiku, které se dají zacvaknout přímo do pedálů. Pánské modely si můžete v různých provedeních prohlédnout tady: https://sportano.cz/cyklisticka-obuv-panska

Samozřejmě ne vždycky musíme kupovat nespočet různých bot. Některé sportovní boty jsou univerzální a pro amatérské sportování je využijete do fitka stejně jako do přírody nebo na běh. Tady ale opět platí, že pokud byste chtěli danou aktivitu provozovat pravidelněji a možná i na vyšší úrovni, vyplatí se do kvalitních bot investovat. Díky tomu vám jednak aktivitu ulehčí, druhak ochrání klouby a svaly, které jsou při takových aktivitách nejvíce zapojovány.

 

Mezi nejčastější druhy obuvi patří:

Každé z vybraných bot jsou specifické svým vzhledem i vlastnostmi. Pánské fotbalové boty neboli kopačky jsou třeba specifické gumovými či plastovými výrůstky na podrážce, aby neklouzaly na travnatém povrchu. Vybrat je můžete třeba tady: https://sportano.cz/fotbalove-boty-panske

Jaký materiál je pro vás ideální?

To, z jakého materiálu jsou boty vyrobeny, hraje také nemalou úlohu. Nejčastěji jsou využívány přírodní odolné materiály, jako je kůže. Nezastupitelnou roli hrají ale i syntetické materiály – síťovina, textil, gore-tex. Kůže je trvanlivá a nabízí skvělou ochranu nohy, na druhou stranu není tak prodyšná jako právě syntetické materiály. Síťovina a textil jsou lehčí a prodyšné, a často se používají pro svou odolnost vůči vodě a vlhkosti.

Záleží na značce sportovních bot?

Zkrátíme to – ano, na značce záleží. Samozřejmě narazíte na spoustu kvalitních výrobců, kteří nemají zdaleka tak silný brand jako nejsilnější hráči na trhu. Pro výběru značky je ale důležitá jedna věc. Každá má své vlastní technologie i design bot, které jsou navrženy s ohledem na různé sporty a potřeby sportovců. Chcete-li profesionálně (i amatérsky) běhat, není nic lepšího než pořídit značku takových sportovních bot, která se na běh specializuje a má v této oblasti mnohaleté zkušenosti.

Mezi nejznámější značky sportovních bot patří Nike, Adidas, New Balance, Puma, Asics, Diadora, Under Armour nebo Hoka.

Veškeré druhy pánské i dámské sportovní obuvi můžete vybírat na Sportano.

Jakou podrážku vybrat?

Kromě vzhledu a materiálu záleží také na podrážce bot. Je důležitá také pro poskytování opory na různých površích. Na základě povrchu, pro který jsou určeny, mohou být více či méně vzorované. Pro běžce existují podrážky s gelovou nebo pěnovou složkou, které tlumí nárazy a zlepšují komfort při pohybu.