České sjezdovky

V suchu a v teple na svah – jak dobře vysušit lyžařské boty?

Vyrazit ráno na svah v zavlhlých přezkáčích, to je chyba, kterou nechcete zažít, natož opakovat. Suchá lyžařská bota je totiž základ pěkného dne na horách. A když je opravdová zima, je fajn sáhnout navíc po vyhřívání.

Sucho = teplo

Pokud je vnitřní botička lyžařské boty zavlhlá, nebo dokonce mokrá, tak výrazně rychleji přenáší tepelnou energii. A když je ideální teplota na lyže, tedy pár stupňů pod nulou, tak rychle přivede chlad k noze, nebo chcete-li, odvede teplo od chodidla. A to je problém, kterému je fajn předcházet tím, že vyrážíte každý den v parádně vysušených přezkáčích.

Praxe ukázala, že nejefektivnější jsou vysoušeče lyžařských bot, které ženou do botičky teplý vzduch pomocí elektrického fukaru. Ovšem pozor, je potřeba, aby teplota nebyla příliš vysoká (cože se někdy stává u velkých sušáku v hotelích a penzionech), protože pak vám může takový přístroj například zničit individuálně tvarovanou vložku do bot na míru, nebo pokud máte tepelně tvarovatelný skelet boty s individuálně vytlačenými místy, může se urychlit vrácení individuálně upravených míst. Vysoušeče přezkáčů Therm-ic Dryer a Therm-ic Refresher mají na výstupu z délkově nastavitelných ramen cca 45 °C, což je bezpečná teplota, přitom velmi funkční. S těmito ventilátory vysušíte za jedno odpoledne více párů bot nebo rukavic.

 

 

Tip: Jak si nahřát boty cestou na svah?

Když dojíždíte na svah, který není přímo za rohem, a v kufru auta je například kolem nuly, tak vám v průběhu cestu mohou boty promrznout tak, že to bude nepříjemné. A sportovní lyžáky ztvrdnou natolik, že může být obtížné se nich dostat. Když do bot cestou zapojíte Therm-ic Refresher na 12 V (zapojíte do zapalovače v autě), budou se příjemně temperovat a oběma rizikům předejdete.


 

Vyhřívané vložky nebo ponožky?

Když je zima pořádná, proti zimě v lyžácích se dá aktivně bojovat vyhříváním. Existují vyhřívané vložky do bot, ale univerzálnější jsou vyhřívané ponožky, které využijete například i při zimní turistice nebo při výletu na vánoční trhy. K ponožkám se připojí malé akumulátory, které dle vybrané kapacity dokáží hřát po celý lyžařský den. Dají se ovládat tlačítkem na baterce, nebo některé modely mají i rozhraní Bluetooth, takže se nemusíte sklánět a přes kalhoty se dostávat k tlačítku na baterce, v klidu v kabince cestou nahoru nastavíte vyhřívací výkon v 10 stupních.

 

Pokud vám bývá na kopci někdy zima a kazí vám to zážitek z lyžování, vyhřívané ponožky a rukavice vám prodlouží lyžování o několik hodin. Z kopce půjdete proto, že už máte v nohách spoustu kilometrů, a ne proto, že je vám zima…

 

 

Text: Petr Havelka

Foto: Petr Havelka a Therm-ic